Egipt – kraina faraonów nad Morzem Czerwonym

egipt3

Egipt to miejsce wyjątkowe. Kraj kontrastów, gdzie tętniące życiem kurorty z luksusowymi hotelami sąsiadują z fascynującymi piramidami, które przetrwały tysiące lat. Tutaj pustynia spotyka morze, zachwycając zarówno wschodem słońca nad Saharą, jak i pięknymi rafami koralowymi w najcieplejszym morzu świata. Bajeczne plaże i starożytne zabytki nie zawiodą najbardziej wymagających turystów. Witajcie w Egipcie – kraju faraonów.

Kraj pełen kontrastów

Na słonecznym wybrzeżu Morza Czerwonego królują trzy słynne kurorty – Hurghada, Sharm el-Sheikh oraz Marsa Alam. Bardzo ciepła woda, złote plaże, jedne z najpiękniejszych raf koralowych na świecie i nowoczesna infrastruktura hotelowa przyciągają turystów z całego świata. Hurghada jest doskonałą bazą wypadową dla chętnych na zwiedzanie najpopularniejszych zabytków w głębi kraju, a także oferują liczne bary, kawiarnie, restauracje oraz dyskoteki. Wypoczynek w regionie Sharm el-Sheikh pozwala z kolei zachwycić się atrakcjami półwyspu Synaj. Można tu zobaczyć górę, na której, jak głosi Biblia, Mojżesz otrzymał od Boga 10 przykazań. U stóp góry leży najstarsza chrześcijańska świątynia w Egipcie. Podróżując dalej na zachód, można dotrzeć do pełnej starożytnych zabytków doliny Nilu. Marsa Alam jest natomiast oazą spokoju i relaksu we wschodniej części Egiptu. Oferuje piękne, piaszczysto-koralowe plaże, jedne z najlepszych punktów do nurkowania w Egipcie. To również raj dla miłośników surfingu, jachtingu i innych wodnych atrakcji.

Zabytki starożytnego Egiptu

Wielu turystów przybywa do Egiptu, by podziwiać starożytne dziedzictwo, innych przyciągają wyjątkowe rafy koralowe. Miłośników świata antycznego zainteresuje zbudowane na miejscu słynnych Teb miasto Luksor. We wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, historycznym sercu Egiptu, można zobaczyć niezliczone starożytne zabytki. Do najważniejszych zaliczają się ruiny świątyni luksorskiej i gigantyczny kompleks sakralny w Karnaku, gdzie można podziwiać największą na świecie świątynię z salą kolumnową – Wielki Hypostyl. Na zachodnim brzegu rzeki znajdują się wykute w skale grobowce faraonów, znane jako Dolina Królów.

Egipt oferuje jeszcze inne atrakcje, określane jako „naj” – to na przykład wyjątkowe rafy koralowe, uznawane za najpiękniejsze na świecie. Warto wejść do wód wokół parku narodowego przy wyspie Giftun – są tu zarówno nie wymagające dużego doświadczenia płytko położone rafy, jak i głęboko opadające, podwodne ściany, gdzie można czasem spotkać rekina. Leżący niedaleko portu, na głębokości 30 m wrak El Mina, czy też leżący jedynie kilkaset metrów od brzegu wrak Balena zainteresuje wielbicieli tajemnic.

Największe atrakcje

Jakie są najatrakcyjniejsze lokalizacje turystyczne Egiptu? Naszym zdaniem do top trójki zalicza się Piramida Cheopsa, Muzeum Kairskie oraz Marsa Alam. Piramida Cheopsa to jedyny zachowany cud świata starożytnego – przetrwała tysiące lat pomimo wiatrów oraz burz piaskowych. Muzeum Kairskie przedstawia antyki ze wszystkich okresów egipskiej cywilizacji, takie jak królewskie mumie, sarkofagi, skarby z grobowca Tutanchamona. Marsa Alam z kolei zachwyca słonecznymi plażami oraz niezwykłą fauną i florą wód Morza Czerwonego. To nieopanowana jeszcze przez masową turystykę oaza spokoju.